Главная » 2015 » Травень » 25
Поміж двох вогнів: або чому Мінфін обирає "невдалий" рецепт побудови грального ринку в Україні

Більше року українцям обіцяють новий лотерейний ринок. Термін старих ліцензій у діючих операторів давно сплив. Замість того, щоб їх подовжити чи розробити нові правила гри, чиновники граються у провокації.
 

Євген Власенко, член виконкому асоціації Європейських лотерей
Рынок очень сейчас напряжен, градус температуры вот этого ожидания очень высокий и мы, конечно, ждем каких-то очень конкретных решений, которые бы обдуманных, цивилизованных решений
 

 

Цивілізованих рішень поки на горизонті не видно. Натомість раз-у-раз довкола лотерей спалахують конфлікти. 
Дмитро Корнієць, помічник народного депутата України
С марта попереднього року взагалі не здійснювалася видача ліцензій, подовження і немає комісії відповідної, то відповідно на даний момент повністю діяльність незаконна

 

 

Ось так починаються наїзди на лотомаркети. Помічник народного депутата Дмитро Корнієць прагне  зупинити, як він вважає, незаконну роботу точки продажу. Суть претензії – прострочена ліцензія.
Дмитро Корнієць, помічник народного депутата України
На підставі чого ви взагалі дієте тоді?

Марина Слободніченко, керівник юридичного управління «М.С.Л.»
Ми діємо на підставі закону про державні лотереї.

 

За відсутності нормативно-правових актів, необхідних для отримання нових ліцензій, оператори лотерей, що провадили діяльність, продовжують працювати до моменту отримання нових ліцензій.
Стаття 15 Закону України "Про державні лотереї"

 

Юристи пояснюють, ця стаття закону "Про лотереї", ухваленого 2012-го - не єдиний документ, що дає операторам право працювати.
 

 

Марина Слободніченко, керівник юридичного управління «М.С.Л.»
Є вже судові прецеденти, судова практика сформована повністю по всій території України, всіх регіонах, суди встановили факт законності нашої діяльності

Після півгодинної бесіди з юристом помічник депутата визнає - лотерейні оператори – заручники обставин. 
Дмитро Корнієць, помічник народного депутата України
Вони здійснюють на підставі тих нормативно-правових документів і  актів, які були видані раніше. У зв'язку з тим, що нових немає, вони здійснюють законно свою діяльність.

 

Недолуге законодавство породжує таких робінгудів по усій країні. Щоб поставити на цьому крапку, уряд мав би виконати чинний закон, або випрацювати новий - кажуть експерти і додають - навіщо міняти правила, які себе добре зарекомендували. Утім, вже більш, як півроку Мінфін розробляє новий незрозумілий лотерейним операторам законопроект. У парламенті їх наплодилось вже цілих п'ять. 
 

 

Ангела Бочі, старший економіст МЦПД
Є ряд законопроектів, які зареєстровані в ВР – це і законопроект Міністерства фінансів, це і законопроекти народних депутатів + Кожні з цих законопроектів вони мають певні недоліки, тому звичайно, доопрацювання повинно бути»
 

Ініціатива Мінфіну - лотерейна монополія під патронатом «Ощадбанку». Іншим операторам - статус «недержавних», що означає дорогі ліцензії та інші "сюрпризи", які поки що передбачити неможливо. 
 

Ангела Бочі, старший економіст МЦПД
Державна монополія вона ніколи не створює позитивний вплив на економічну ситуацію в принципі не може створювати. 

Свою ідею Мінфін намагався проштовхнути у парламенті наприкінці 2014-го. Депутати розгледіли потенційну корупційну схему і проект завалили. Урядовці апелюють до міжнародного досвіду - мовляв, монополія існує у тій же у Британії.
 

До 94-го лотерея у Великобританії була заборонена. Далі проводити гру дозволили єдиному оператору, який визначається урядом що-5 років. Вже вчетверте тендер виграє ПРИВАТНА компанія «Камелот Груп». 
Євген Власенко, член виконкому асоціації Європейських лотерей
Они организовывают весь бизнес от «А» до «Я» - просто вот выбирается компания, которая или создается государством компания, которая непосредственно занимается лотереями – это для нее основной бизнес или единственный бизнес, а не передается кому-то еще в качестве лицензиата.

 

 

Експерти кажуть - сподіватись на те, що інертна система державного Ощадбанку зіграє роль приватної британської Камелот Груп - марно. Відтак, монополізуючи ринок, можемо повторити зовсім інший - Грузії чи Молдови. Про нього урядовці не говорять. 
 

 

 

 

Грузія монополізувала лотерейний ринок 2009-го. Тендер виграв новачок – «Лотерейна компанія Грузії». Сьогодні в країні мінімальний асортимент ігор, незначні доходи від лотерей і вкрай низьку популярність гри серед населення.
Молдова наступила на ті ж граблі 2012-го. Там гру проводить держпідприємство «Національна лотерея Молдови», яка не має жодного пункту продажу лотерей і працює через смс-ки. 

 

 

Анатолій Альбін, фахівець лотерейної сфери, Молдова 
Здесь государство наступает на те же саме грабли как обычно. Не имея достаточного ресурса, достаточных навыков для развития определенного бизнеса, хватается за него и хватается без конкуренции, то есть безусловно и без учитывания различных факторов

 

 

Іраклій Капанадзе, фахівець лотерейної сфери, Грузія 
Конкурентов у этой компании нет, так что продукцию, которую предоставляет эта компания, без конкурентов. И я думаю, что из-за этого бизнес не в очень хорошем состоянии.

 

Попри очевидні мінуси монополії, український Мінфін вперто тисне на грузинсько-молдавські граблі. На щастя у парламенті є кілька інших законопроектів, у яких шансів значно більше - кажуть експерти.   
 

Проект депутата "Блоку Петра Порошенка» Вадима Денисенка пропонує обмежити кількість держоператорів лотерей до 5-ти. Усіх жорстко контролювати через центральну електронну систему. Ще - внести зміни до Бюджетного кодексу і з лотерейних податків лікувати онкохворих дітей, фінансувати культуру, мистецтво й спорт.
 

Євген Власенко, член виконкому асоціації Європейських лотерей
Если совсем монополист один – плохо, когда много компаний  – тоже плохо, потому что это уже не рынок, это базар - главное условие – это равные условия работы и существования всех тех компаний, которые получают лицензию

 

Зробити лотерейні податки цільовими прагне і нардеп від «Самопомочі» Павло Кишкар. Під його авторством одразу два проекти.
 

Павло Кишкар, народний депутат України
Ми говорили про онкохворих дітей, розвиток спорту, зокрема якщо це буде гральна діяльність на території іподрому, то це має бути розвиток конярства, зокрема, або іподромної діяльності. Насправді на Україні існує лише один іподром, і той не функціонує. Чітко визначені будуть критерії розподілу цих грошей, адже вони будуть надходить до спецфонду державного бюджету. 

 

Ідей купа, але всі й досі на папері. В податковому комітеті вважають - усі проекти можна звести в один, виокремивши найкраще.
 

Оксана Продан, народний депутат України
Одним з напрямків роботи комітету буде саме відпрацювання спільного одного законопроекту, тому що є багато – не від різних політичних сил, вони навіть від різних депутатів однієї політичної сили і завдання зараз в комітеті напрацювати одне єдине правильне рішення»

 

Борислав Береза, який також має власний законопроект з впорядкування грального ринку, побачив навмисне гальмування цього процесу.
 

Борислав Береза, народний депутат України
Задача Кабмина затянуть как можно дальше для того, чтобы утратил свою актуальность законопроект и попытаться протянуть свой законопроект, на основании котрого будет отдана монополия одному из игроков на рынке.

 

Яка модель лотерейного ринку чекає на Україну? Обирати є з чого - успішні приклади Франції, Швеції з оборотом ринку в кілька мільярдів євро. З іншого боку - сумні зразки Грузії й Молдови. Здорова логіка, кажуть експерти, вказує на цивілізований - європейський вибір. Звісно, якщо влада таки справді стала жити по-новому. 


Рейтинг: 0.0/0

Всего комментариев: 0
Подписка: 1 Код *:

Свіжий випуск
Календар
«  Травень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ваша думка
Чи можливо побороти азартний бізнес під вивісками лотерей?
Всього відповідей: 3521
Корисні лінки