Главная » 2015 » Червень » 2
40-40-20 - як ділять лотерейні гроші?

2 мільярди радянських рублів – такий бюджет легендарної московської Олімпіади-80. Ходили чутки, що Брежнєв хотів відмовитися від неї, побоюючись великих витрат. Та кошти знайшли: 70% дали надходження від «Спортлото». 
Андрій Урядов, генеральний директор «М.С.Л.»
С 1970 года, когда мы были еще союзным «Спортлото», деньги от проведения лотерей направлялись на строительство спортивной инфраструктуры и это и есть, собственно, целевое использование лотерейных денег

 

За «лотерейні» кошти побудовані:
Палаци спорту у Харкові, Одесі та Запоріжжі, водно-спортивна база «Нептун» у Севастополі, водно-спортивний комплекс у Дніпропетровську, шаховий палац та критий велотрек у Львові, стадіон «Ювілейний» у Полтаві та низка об'єктів у Києві.

Більшість з цих будов нині занедбані. Держава не має чим їх реставрувати. Така ситуація – ганебна, вважає нинішній очільник профільного міністерства.
 

Ігор Жданов, міністр молоді та спорту України
В Британії майже половина бюджету спорту йде за рахунок лотереї. Норвегія – недавно зустрічався з керівником легкої атлетики Норвегії, він зараз президент Європейської асоціації атлетики – він говорить, що ми з 25% підвищили фінансування до 62 від доходу

 

25% лотерейних надходжень – на потреби спорту – безапеляційна позиція міністра Жданова. Як це відбуватиметься – питання другорядне.
 

Ігор Жданов, міністр молоді та спорту України
Можливо, це йтиме безпосередньо в спецфонд бюджету і це спецфонд саме міністерства, наприклад - інше питання створити спецфонд підтримки спорту, куди направляти. Ще варіант – створити фонд при національному олімпійському комітеті

 

Головне – аби до таких структур, які розподілятимуть кошти, входили не лише чиновники, а й експерти галузей і представники громадськості – так можна уникнути корупції.
 

Микола Княжицький, народний депутат України
Мають бути створені незалежні фонди – або один або декілька, які були би під контролем держави, але які б управлялися незалежними групами, щоб ніхто не сказав, що там просто процвітає корупція або що ці кошти несправедливо витрачаються.

 

 

 

На законопроект Миколи Княжицького сподівається не лише спорт, а й інші галузі. Нардеп пропонує розподілити лотерейні надходження: 40% - на культуру, 40 - на медицину, 20 - на спорт.
Микола Княжицький, народний депутат України
В одному з моїх законопроектів, який був давно зареєстрований, є фонд, звідки кошти мали б йти лише на кіно. Але після того, коли ми побачили, яка в нас жахлива ситуація і в інших «добрих справах» - і в медицині, і загалом в культурі, то зараз я пропонував, щоб ці кошти йшли на спеціальний рахунок, а звідти розподілялися обов'язково на культуру, на медицину, на підтримку молоді  і дітей

 

Щоб механізм працював, слід змінити бюджетний кодекс, кажуть експерти. Бо сьогодні податки з лотерей безслідно зникають у бездонному загальному бюджеті країни.
Ангела Бочі, старший економіст МЦПД
На жаль в Україні система бюджетоутворення вона утворена таким чином, що цільове направлення коштів від певного податку воно є неможливим. Тому звичайно ми можемо використовувати зовнішній досвід зарубіжний, але в українських реаліях це нереально здійснювати.

 

 

Класична модель цільового спрямування лотерейних коштів діє у Великобританії. Монополіст ринку – Камелот Груп – організувала спецфонд, де акумулюються лотерейні податки. За 17 років роботи лише на культуру пішло близько 40-ка мільярдів фунтів стерлінгів.
Орієнтуватися на британську модель нам не на часі, вважають експерти. Реальніше шукати прикладів поближче, приміром – у Польщі.

Микола Княжицький, народний депутат України
Є країни, де безпосередньо ці кошти поступають на спеціальні рахунки на Міністерство культури, а звідти переходять до різних фондів, як це наприклад, відбувається у Польщі.

 

На лотерейному ринку Польщі працює компанія з багаторічним досвідом «Totalizator Sportowy». Доходи від гри через спецфонд йдуть на розвиток спорту, культурних і благодійних проектів. Регулярно грають в лотерею 60% поляків.
Євген Власенко, член виконкому асоціації Європейських лотерей
В Польше есть одна компания – именно лотерейная, никакой не банк, никакая не страховая компания, никакая не левая компания, а именно опытный оператор много лет проработавший на рынке, к которому есть доверие.

 

За десять років роботи такий механізм підняв на вищу сходинку польське кіно. Поляки «Навіть Оскара цього року отримали» - дещо заздрить сусідам директор кінофестивалю «Молодість» Андрій Халпахчі.

Андрій Халпахчі, директор кінофестивалю «Молодість»
Загальний бюджет, який складається в польській кінематографії – досить вагомий державний бюджет, але він складає 30% від тих відрахувань, які поступають в казну польського інституту як на кіновиробництво, так і на просування кіно.

 

Відомий аудитор - компанія Прайс-Вотерхаус прогнозує - 2016 року лише у США, Канаді й Мексиці ринок кіно перевалить за 100 мільярдів доларів. В Україні нашкребти півтора мільйони - важко, каже відомий кінорежисер Михайло Іллєнко. Стільки йому бракує на завершення своєї стрічки.  

Михайло Іллєнко, кінорежисер  
У мене фільм, який відзнятий на половину, це екранізація Шевченка, це фільм, який називається Толока, він два роки стоїть, бо закінчилися гроші. 

 

Щороку світ бачать усього кілька українських жанрових фільмів. Тож ринок заполонив іноземний продукт. Та якщо до Голівуду - жодних претензій, то росіяни використовують кіно, як зброю. 
 

Михайло Іллєнко, кінорежисер  
Ми 22 роки годували Україну російським продуктом, ну і бачимо, один з результатів - це війна. Нас готували у фільмах до того, що вони непереможні, найкрасивіші, найсміливіші. 

 

Потрібно терміново відновлювати кіновиробництво, каже Іллєнко. Тут могли б допомогти лотерейні податки. Утім, поки в Україні йде боротьба за ринок лотерей. Мінфін прагне монополії, щоб гру повністю контролював Ощадбанк. Непрозорість схеми очевидна, кажуть експерти. 
 

Ігор Жданов, міністр молоді та спорту України
Йде, я вам чесно скажу, боротьба між різними лобістськими угрупуваннями – хто буде контролювати проведення лотерей – оце мене мало цікавить, моє головне, щоб було забито на спорт оці 25%.

 

Як ділити гроші – ідей купа, як заробити знають лише лотерейники. Кажуть, аби лишень уряд облишив експерименти і прийняв оптимальну модель ринку. І що більше вона буде наближена до українських реалій, то ефективнішою і зрозумілішою буде.


Рейтинг: 0.0/0

Всего комментариев: 0
Подписка: 1 Код *:

Свіжий випуск
Календар
«  Червень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Ваша думка
Чи можливо побороти азартний бізнес під вивісками лотерей?
Всього відповідей: 3523
Корисні лінки